czwartek, 20 listopada 2014

Pierogi z ziemniakami i smażoną śmietaną

Delikatne, miękkie ciasto z aksamitnym, prostym nadzieniem z ziemniaków. Okraszone smażoną śmietaną z masełkiem, cebulką oraz czosnkiem. Przepis na nadzienie i okrasę pochodzi od mojej koleżanki, gdzie serwowany jest od pokoleń. Przepis na delikatne ciasto zaczerpnęłam z tej strony (klik) z małymi zmianami. Niebo w gębie. Najlepsze pierogi na świecie.



Składniki na ciasto ok. 40 pierogów:
300 g mąki
200 ml bardzo gorącej wody
szczypta soli
łyżka oliwy

Wykonanie:
Wysypać na stolnice mąkę, posolić, po środku zrobić dziurkę, wlać oliwę oraz wodę. Na początku delikatnie mieszać ciasto łyżką, gdyż jest gorące! Po chwili, gdy temperatura ciasta nieco spadnie, wyrobić ciasto rękami, tak długo, aż będzie gładkie i nie będzie kleiło się do rąk. Ciasto oprószyć mąką, przykryć ręcznikiem i zostawić na 30 minut, aby odpoczęło.
Następnie ciasto podzielić na 4 równe części, stolnice podsypać mąką, a ciasto cienko rozwałkować. Formować za pomocą specjalnego urządzenia do pierogów lub wykrawać kółka, na środek każdego pieroga włożyć łyżeczkę nadzienia i zlepić. Pierogi wrzucać na osolony wrzątek od czasu do czasu mieszając. Odczekać od wypłynięcia 3-4 minuty. Wyławiać łyżką cedzakową.

Nadzienie:
600 g ziemniaków
2 - 3 łyżki masła
mleko
sól, pieprz
cebula

Wykonanie nadzienia:
Ziemniaki obrać i ugotować, odcedzić. Do gorących wrzucić, masło rozgnieść delikatnie, wlać mleko - taką ilość żeby powstało puree. Ziemniaki mają być zwarte, ale gładkie, aby nadzienie łatwo się nakładało.
Cebulkę pokroić w kostkę, usmażyć na złoty kolor, dodać do ziemniaków. Dokładnie wymieszać z ziemniakami. Całość posolić i popieprzyć do smaku. Pieprzu i ewentualnie soli można użyć więcej gdyż nadzienie nie powinno być mdłe, ma być wyraziste.







Smażona śmietana nie jest normalnym i znanym dodatkiem w rejonie gdzie mieszkam. W moim domu pierogi zazwyczaj podaje się ze smażoną bułką tartą zrumienioną na masełku, boczkiem i skwarkami. Jednak ten dodatek mimo swej kaloryczności i ilości czasu jaki potrzebny jest na zredukowanie płynu i usmażenie całości, skradł moje serce ponad 18 lat temu i nie wyobrażam sobie pierogów bez niego.

Smażona śmietana:
200 ml śmietany kremówki
200 ml mleka tłustego
1/2 kostki masła
mała cebula
ząbek czosnku (ewentualnie)
sól

Wykonanie:
Śmietanę oraz mleko wlać na patelnie, gotować od czasu do czasu mieszając, aż płyn nie wyparuje i nie zacznie się tworzyć maź - czasem trwa to do 1.5 godziny. Następnie całość posolić, wrzucić na patelnię pokrojoną w kostkę cebulę oraz wyciśnięty ząbek czosnku, zamieszać i dodać pół kostki masła. Całość smażyć tak długo, aż z mleka i śmietany powstaną złote grudki. (jak na zdjęciu z pierogami).







 


()   Ania



2 komentarze: